Wimbledon 2016 schedule for Thursday, June 30 - Murray, Muguruza, Radwanska in second round action today

Suneer Chowdhary in Wimbledon 30 Jun 2016
Andy Murray will be in action on Thursday.

The second round of matches at the 2016 Wimbledon will continue on Thursday, June 30 with Andy Murray, Garbine Muguruza and Agnieszka Radwanska heading the draw.

Watch & bet on the 2016 Wimbledon live at bet365
Watch & bet on the 2016 Wimbledon here

Rain has played havoc with the scheduling at the Wimbledon this year and that has forced the organisers to push some of the matches to the next day. Serena Williams' original second round match was going to be played today but will now happen on Friday if there's no further rain, while there are some matches that have been carried over from Wednesday.

Like Julien Benneteau will look to challenge the fifth seeded Kei Nishikori in their second round match today after being expected to play yesterday while the second seeded Garbine Muguruza faces Jana Cepelova for a place in round three as well.

Men’s second seed Andy Murray will be up against Yen-Hsun Lu as he looks to make it into the next round here in his home Grand Slam tournament. Murray had no trouble getting past Liam Broady 6-2, 6-3, 6-4 in the first round here following his title win at the ATP Queen’s last week.

Lu, from Taipei, came into this year’s Championships on the backs of a couple of tournament wins at the Challenger level. He beat Alexander Kudryavtsev in straight sets in the first round to set up the clash against Murray.

The Briton has won three of the four previous head-to-heads between these two men. Their last meeting came at the 2015 ATP Queen’s where Murray downed Lu in straight sets. A similar outcome can be expected on Thursday.

Also taking court will be the women's third seeded Radwanska whose fine grass court form should see her get past Ana Konjuh in their second round encounter

In some of the other matches of the day, 16th seeded Johanna Konta takes on the former Wimbledon runner-up Eugenie Bouchard, while the eighth seeded Dominic Thiem will be up against Jiri Vesely.

Simona Halep, seeded fifth in the tournament, will look to get back to her best as she faces the former French Open champion Francesca Schiavone of Italy in her second round match while the sixth seeded Milos Raonic and seventh seeded Belinda Bencic will both be in action on the day.

Here's the 2016 Wimbledon Order of Play for Thursday, June 30:

Centre Court 

Starting at: 1:00 pm
Julien Benneteau (FRA) v Kei Nishikori (JPN) [5]
Yen-Hsun Lu (TPE) v Andy Murray (GBR) [2]
Eugenie Bouchard (CAN) v Johanna Konta (GBR) [16] 

No. 1 Court 

Starting at: 1:00 pm
Grigor Dimitrov (BUL) v Gilles Simon (FRA) [16]
Jana Cepelova (SVK) v Garbine Muguruza (ESP) [2] 
Dominic Thiem (AUT) [8] v Jiri Vesely (CZE) 

No. 2 Court 

Starting at: 11:00 am
Daniel Evans (GBR) v Alexandr Dolgopolov (UKR) [30] 
Simona Halep (ROU) [5] v Francesca Schiavone (ITA)
Radu Albot (MDA) v Bernard Tomic (AUS) [19]
Agnieszka Radwanska (POL) [3] v Ana Konjuh (CRO)

No. 3 Court 

Starting at: 11:00 am
Timea Bacsinszky (SUI) [11] v Luksika Kumkhum (THA)
Andreas Seppi (ITA) v Milos Raonic (CAN) [6] 
Julia Boserup (USA) v Belinda Bencic (SUI) [7]
Serena Williams (USA) / Venus Williams (USA) v Andreja Klepac (SLO) [11] / Katarina Srebotnik (SLO) [11]

Court 12 

Starting at: 11:00 am
Heather Watson (GBR) v Annika Beck (GER)
Marin Cilic (CRO) [9] v Sergiy Stakhovsky (UKR)
Richard Gasquet (FRA) [7] v Marcel Granollers (ESP)
Coco Vandeweghe (USA) [27] v Timea Babos (HUN)

Court 18 

Starting at: 11:00 am
Aliaksandra Sasnovich (BLR) v Kristina Mladenovic (FRA) [31] 
Venus Williams (USA) [8] v Maria Sakkari (GRE)
Varvara Lepchenko (USA) v Angelique Kerber (GER) [4]
Dominika Cibulkova (SVK) [19] v Daria Gavrilova (AUS)
Jonathan Erlich (ISR) / Colin Fleming (GBR) v Jamie Murray (GBR) [3] / Bruno Soares (BRA) [3] 

Court 4 

Starting at: 11:00 am
Horacio Zeballos (ARG) v Mikhail Youzhny (RUS)
Sara Errani (ITA) [20] v Alize Cornet (FRA)
Andres Molteni (ARG) / Julio Peralta (CHI) v Dustin Brown (GER) / Jan-Lennard Struff (GER)
Kateryna Bondarenko (UKR) / Olga Savchuk (UKR) v Alize Cornet (FRA) / Xenia Knoll (SUI) 

Court 5 

Starting at: 11:00 am
Sloane Stephens (USA) [18] v Shuai Peng (CHN)
Pierre-Hugues Herbert (FRA) v Damir Dzumhur (BIH)
Yaroslava Shvedova (KAZ) v Elina Svitolina (UKR) [17]
Andrea Petkovic (GER) [32] v Elena Vesnina (RUS)
Treat Huey (PHI) [12] / Max Mirnyi (BLR) [12] v Pablo Carreno Busta (ESP) / Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Court 6 

Starting at: 11:00 am
Donald Young (USA) v Leonardo Mayer (ARG)
Mona Barthel (GER) v Kiki Bertens (NED) [26]
Lara Arruabarrena (ESP) v Daria Kasatkina (RUS) [29]
Mona Barthel (GER) / Chia-Jung Chuang (TPE) v Eri Hozumi (JPN) / Miyu Kato (JPN)
Jean-Julien Rojer (NED) [4] / Horia Tecau (ROU) [4] v Jonathan Marray (GBR) / Adil Shamasdin (CAN) 

Court 7 

Starting at: 11:00 am
Thomaz Bellucci (BRA) v Sam Querrey (USA) [28]
Kirsten Flipkens (BEL) v Madison Keys (USA) [9]
Denisa Allertova (CZE) v Carla Suarez Navarro (ESP) [12]
Dennis Novikov (USA) v Joao Sousa (POR) [31] 

Court 8 

Starting at: 11:00 am
John Isner (USA) [18] v Marcos Baghdatis (CYP)
David Goffin (BEL) [11] v Edouard Roger-Vasselin (FRA)
Katerina Siniakova (CZE) v Caroline Garcia (FRA) [30] 
Nao Hibino (JPN) / Alicja Rosolska (POL) v Vania King (USA) [13] / Alla Kudryavtseva (RUS) [13]

Court 9 

Starting at: 11:00 am
Mandy Minella (LUX) v Anna Tatishvili (USA)
Lukas Lacko (SVK) v Ivo Karlovic (CRO) [23]
Roberto Bautista Agut (ESP) [14] v Mikhail Kukushkin (KAZ)
Raquel Atawo (USA) [10] / Abigail Spears (USA) [10] v Chin-Wei Chan (TPE) / Xinyun Han (CHN)

Court 10 

Starting at: 11:00 am
Albano Olivetti (FRA) v Matthew Barton (AUS)
Jack Sock (USA) [27] v Robin Haase (NED)
Lucie Safarova (CZE) [28] v Samantha Crawford (USA)
Irina Falconi (USA) / Nicole Gibbs (USA) v Elise Mertens (BEL) / An-Sophie Mestach (BEL)
Shuko Aoyama (JPN) / Makoto Ninomiya (JPN) v Nadiia Kichenok (UKR) / Lesia Tsurenko (UKR)

Court 11 

Starting at: 11:00 am
Federico Delbonis (ARG) v Fabio Fognini (ITA)
Karolina Pliskova (CZE) [15] v Misaki Doi (JPN)
Carina Witthoeft (GER) v Kurumi Nara (JPN)
Ying-Ying Duan (CHN) v Roberta Vinci (ITA) [6]
Yifan Xu (CHN) [9] / Saisai Zheng (CHN) [9] v Darija Jurak (CRO) / Anastasia Rodionova (AUS) 

Court 14

Starting at: 11:00 am
Anett Kontaveit (EST) v Barbora Strycova (CZE) [24]
Andrey Kuznetsov (RUS) v Gilles Muller (LUX)
Jelena Jankovic (SRB) [22] v Marina Erakovic (NZL)
Marcelo Arevalo (ESA) / Roberto Maytin (VEN) v Konstantin Kravchuk (RUS) / Denys Molchanov (UKR)
Wesley Koolhof (NED) / Matwe Middelkoop (NED) v Alexander Bury (BLR) / Igor Zelenay (SVK) 

Court 15 

Starting at: 11:00 am
Monica Niculescu (ROU) v Aleksandra Krunic (SRB)
Nicolas Almagro (ESP) v Denis Istomin (UZB)
Alexandra Panova (RUS) / Shelby Rogers (USA) v Margarita Gasparyan (RUS) [12] / Monica Niculescu (ROU) [12]
Julian Knowle (AUT) / Artem Sitak (NZL) v Marcelo Demoliner (BRA) / Aisam Qureshi (PAK)
Mate Pavic (CRO) [16] / Michael Venus (NZL) [16] v Chris Guccione (AUS) / Andre Sa (BRA) 

Court 16

Starting at: 11:00 am
Ekaterina Makarova (RUS) v Johanna Larsson (SWE)
Nicolas Mahut (FRA) v David Ferrer (ESP) [13]
Benoit Paire (FRA) [26] v John Millman (AUS)
Inigo Cervantes (ESP) / Paolo Lorenzi (ITA) v Bob Bryan (USA) [2] / Mike Bryan (USA) [2] 

Court 17

Starting at: 11:00 am
Lucas Pouille (FRA) [32] v Marius Copil (ROU)
Samantha Stosur (AUS) [14] v Sabine Lisicki (GER)
Albert Ramos-Vinolas (ESP) v Viktor Troicki (SRB) [25]
Brian Baker (USA) / Marcus Daniell (NZL) v Juan-Sebastian Cabal (COL) [13] / Robert Farah (COL) [13] 

Court 19

Starting at: 11:00 am
Anna-Lena Friedsam (GER) v Ekaterina Alexandrova (RUS)
Jeremy Chardy (FRA) v Steve Johnson (USA)
Su-Wei Hsieh (TPE) / Nicole Melichar (USA) v Shuai Peng (CHN) / Shuai Zhang (CHN)
Santiago Gonzalez (MEX) / Scott Lipsky (USA) v Ricardas Berankis (LTU) / Denis Kudla (USA)

TBA

Not before 5:00 pm
Hao-Ching Chan (TPE) [3] / Yung-Jan Chan (TPE) [3] v Ashleigh Barty (AUS) / Laura Robson (GBR) 
Madison Brengle (USA) / Tatjana Maria (GER) v Daniela Hantuchova (SVK) / Donna Vekic (CRO)
Andrea Hlavackova (CZE) [6] / Lucie Hradecka (CZE) [6] v Chen Liang (CHN) / Yafan Wang (CHN)


Share this with your friends

To:
From:
Your comments:

Wimbledon 2016 schedule for Thursday, June 30 - Murray, Muguruza, Radwanska in second round action today

The second round of matches at the 2016 Wimbledon will continue on Thursday, June 30 with Andy Murray, Garbine Muguruza and Agnieszka Radwanska heading the draw.

Read more »

You have unread messages

You have unread messages